Get Adobe Flash player

Anasayfa

46.Cenevre Uluslarası Buluşlar Fuarındaki Büyük Başarımız


Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonunun (IFIA) himayesinde İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen ve 45 ülkeden 700'den fazla katılımcının olduğu fuara Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) aracılığıyla iştirak eden Türk mucitler altın madalya kazandı.Fuarda, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TES Termoelektrik Ltd.Şti. Kurucusu Prof. Dr. Raşit AHISKA'nın 30-50 gram buzu 1-3 dakikada üreten ve bunu otomatik veya elle servis edebilen, "Masaüstü Termoelektrik Buz Makinesi", buluşu altın madalya kazanmayı başardı. "Masaüstü Termoelektrik Buz Makinesi" buluşunun mucidi Prof.Dr. Raşit AHISKA, AA'ya yaptığı açıklamada, TÜRKPATENT'e bize verdiği fırsattan dolayı teşekkür ediyorum. Buluşun altın madalya almasının en büyük gerekçesi temiz su tasarrufu sağlayacak bir teknoloji olarak görüldü. Buluşumuz sadece çevre dostu ve enerji tasarrufu sağlayan bir buluş değil, aynı zamanda su tasarrufu sağlayan bir buluş." dedi. Prof.Dr. Raşit AHISKA, buluşuyla Türkiye'nin kalkınmasının en önemli ön ayağı olarak gösterdiği yeni sanayi dallarının temelinin atılmasına öncülük etmeyi hedeflediğini söyledi.

7. TET Proje Baharı Yarışmasındaki Başarımız


7.TET Proje Baharı Yarışmasında,TES Termoelektrik Ltd.Şti. "Masaüstü Termoelektrik Buz Makinesi", buluşu ile İkincilik Ödülünü kazanmayı başardı.

Hoşgeldiniz...


      TES Ltd. Şti. Termoelektrik Sistemler yeni nesil termoelektrik sistemler üzerine çalışmalar yürütmekte olan ve idareciliğini Prof. Dr. Raşit AHISKA'nın yapmakta olduğu bir kuruluştur. Firmamız tarafından üretilmiş olan ve halen proje aşamasındaki çalışmalar ile ilgili bilgi edinebileceğiniz digital ortamdaki platformumuza hoşgeldiniz. 

        Sitemizde aynı zamanda çalışmalarımızın resimlerine ulaşabileceğiniz gibi bizimle irtibata geçip bilgiler de alabilirsiniz.


Termoelektrik Nedir?

    Temel bilimsel bulguların yeni ürün ve teknolojilere aktarılması yeni bilimsel problemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu problemlerin çözümü ise dünyadaki teknolojilerin gelişmesini artırarak devam ettirmektedir. Bilindiği gibi katıhâl fiziği ve özellikle yarıiletken fiziği büyük bir hızla gelişmektedir. Bunun nedeni, dünyadaki katıların %80’nin yarıiletken özelliklerine sahip olması ve daha önemlisi bu özelliklerin kontrol edilebilir ve ayarlanabilir olmasının yanı sıra yarıiletkenlerin üstün özelliklere sahip olmaları ve elektronik malzemelerinin hepsinde kullanılmasıdır. Bu, yarıiletken teknolojisini 21. asrın en önemli teknolojilerinin başına getirmektedir. Devamı...